Novinky

Nová podoba dolu Gabriela a další novinky v projektu POHO Park

Nová podoba dolu Gabriela a další novinky v projektu POHO Park

14.02.2023

Projekt POHO Park, živé centrum pohornické krajiny Karvinska má nově zpracovanou architektonickou studii, před dokončením je studie proveditelnosti, finišují přípravy žádosti o dotaci z Fondu pro spravedlivou transformaci a rýsuje se způsob financování jeho provozu.

„Chceme, aby se území v budoucnu dál rozvíjelo, vznikly zde nové průmyslové plochy, ale nemůžeme zapomínat, že se tady odehrál jeden z nejdůležitějších příběhů historie energetiky u nás. Nechceme tradiční hornické muzeum, těch je hodně. Chceme spíše ukázat, jak žili lidé na povrchu a co všechno s sebou hornictví přinášelo. Celý areál bude splňovat náročná energetická kritéria, nová přístavba bude jako jedna z prvních staveb u nás stoprocentně rozebratelná a recyklovatelná,“ říká 1. náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro energetiku, průmysl a chytrý region Jakub Unucka.

Nová podoba dolu Gabriela, zdroj fotografií POHO2030

„Návštěvnické centrum nabídne zábavu, kulturu i prostor pro odpočinek. K dispozici budou výstavní a konferenční sály, ale také komerční prostory. Lidé se sem budou sjíždět na nejrůznější akce nebo třeba navštíví unikátní audiovizuální expozici, která představí příběh zaniklé Karviné. Jsme v kraji hrdí na industriální dědictví a i tady chceme ukázat, že tyto památky mají co nabídnout a přitahují čím dál více lidí,“ představuje vizi projektu náměstek hejtmana kraje pro regionální rozvoj a cestovní ruch Jan Krkoška.

Bývalý důl Gabriela se promění v živé centrum pohornické krajiny. Půlmiliardový projekt na rekonstrukci je
Odhalení modelu POHO Parku, zdroj msk.cz

Projekt POHO Park je součástí programu POHO 2030, který koordinuje komplexní rozvoj území mezi městy Karviná, Havířov a Orlová. POHO Park řeší území o celkové rozloze 22 hektarů rozkládající se od kostela sv. Petra z Alkantary včetně přilehlé vodní plochy až k bývalému dolu Gabriela. Navazovat bude i na další chystané projekty v území, mimo jiné Eden.

Odhadované náklady projektu: 503 milionů Kč
Dotace z Fondu pro spravedlivou transformaci: 85 %
Provozovatelé:
Moravskoslezský kraj, statutární město Karviná, MSID a spolek Iniciativa Dokořán
Zahájení stavebních prací:
2025
Spuštění provozu:
2027

Kontakty