Novinky

JTPeers Exchange: Exkurze do Slezského vojvodství přinesla nové podněty pro transformaci kraje

JTPeers Exchange: Exkurze do Slezského vojvodství přinesla nové podněty pro transformaci kraje

24.03.2025

Ve dnech 11. – 13. března 2025 proběhla ve Slezském vojvodství exkurze v rámci JTPeers Exchange, programu, který Evropská komise poskytuje uhelným regionům v EU. Cílem této akce bylo propojit odborníky z Moravskoslezského kraje a Slezského vojvodství a společně diskutovat klíčová témata spravedlivé transformace – zejména otázky rekvalifikace, zelených a digitálních dovedností či podpory podnikání.

Účastníci z Česka, Polska i Ukrajiny se během tří dnů setkali s klíčovými stakeholdery a navštívili úspěšné projekty či vznikající záměry financované z Fondu pro spravedlivou transformaci. Českou delegaci tvořili zástupci Moravskoslezského paktu zaměstnanosti, zástupkyně Moravskoslezského kraje, polskou stranu reprezentovali odborníci z Úřadu maršálka Slezského vojvodství, zástupci Regionálního úřadu práce, Katovické zvláštní ekonomické zóny a dalších institucí. Speciálním hostem byla Alla Kinshchak z Ministerstva pro rozvoj komunit a území Ukrajiny.

První den patřil úvodnímu setkání ve Slezském muzeu, kde proběhla diskuze o rolích regionálních institucí při podpoře transformace uhelných regionů. Druhý den se delegace přesunula do Tych na kulatý stůl o podpoře podnikání, kde byl představen projekt inovačního inkubátoru. Dále delegace navštívila historickou hornickou čtvrť Nikiszowiec, která je příkladem proměny industriálního dědictví. Exkurze vyvrcholila třetí den návštěvou akcelerátoru KSSENON v Žorech, kde proběhla diskuze o podpoře malých a středních podniků v zelené transformaci.

Zástupkyně Moravskoslezského kraje během exkurze představila proces transformace regionu, připravované projekty na podporu podnikání a zaměstnanosti. Zástupci MS PAKT hovořili o strategickém projektu TRAUTOM – Kompetence pro 21. století, jehož cílem je zlepšení odborných dovedností pracovníků v kontextu zelené a digitální transformace. Polská strana představila inovativní nástroj BUR (Baza Usług Rozwojowych – Databáze rozvojových služeb), který umožňuje zaměstnavatelům i jednotlivcům přístup k široké nabídce rekvalifikačních a vzdělávacích programů a také Regionální observatoř transformačního procesu, jehož cílem je systematické sledování dopadů spravedlivé transformace na regionální trh práce a podnikatelské prostředí. Účastníci diskutovali o možnostech využití podobných modelů v českém kontextu, dále o definici zelených dovedností a také o roli umělé inteligence v rekvalifikacích a kariérovém poradenství.

Exkurze významně přispěla k prohloubení spolupráce mezi českou a polskou stranou. Obě strany se zároveň dohodly na pokračování vzájemné spolupráce při vyjednávání pokračování Fondu pro spravedlivou transformaci.

Kontakty