Novinky

Další krajské plus jménem MUSEum+

Další krajské plus jménem MUSEum+

23.07.2020

První státní muzeum v Ostravě je zase o kousek blíž ke svému vzniku. V pátek 17. července předal hejtman kraje Ivo Vondrák ministru kultury Lubomíru Zaorálkovi inspirativní studii, která určuje budoucí využití a podobu objektu. Sloužit bude také jako podklad pro další kroky vedoucí ke vzniku nového muzea. Na studii se podílel mezinárodní tým odborníků pod vedením společnosti MSID.

„MUSEum+ je dokonalým příkladem budoucnosti muzeí. Zdůrazňuje kreativitu, inspiraci a informace určené pro všechny generace. Založeno je především na participaci veřejnosti a může se stát skvělou učební infrastrukturou,“ napsal ve svém posudku teoretik umění a ředitel významných muzejních institucí Peter Weibl, který byl součástí odborného týmu.

Nové muzeum nejenže využije sbírky ostatních národních muzeí, stane se pro ně také významným přínosem v oblasti vzdělávání a výzkumu. Své návštěvníky seznámí se světem přírody, historie, techniky, designu a umění. Vzniknout má v objektu vysokých pecí číslo 4 a 6, které jsou součástí národní kulturní památky Dolní Vítkovice. „MUSEum+ skvěle zapadá do krajské strategie. Zvyšuje atraktivitu regionu i jeho kulturní úroveň“, okomentoval přínos projektu Ivo Vondrák.

Vznik ideové studie přislíbil Moravskoslezský kraj loni v říjnu v návaznosti na memorandum o spolupráci s ministerstvem kultury, statutárním městem Ostrava a Dolními Vítkovicemi. Následným krokem bude vytvoření studie proveditelnosti, která stanoví harmonogram prací a upřesní reálné náklady projektu. Ty jsou momentálně odhadovány na 2,5 miliardy korun a financovány budou ze státního rozpočtu s přispěním evropských zdrojů.

Kontakty