Novinky

Atraktivnější Slezská Harta se zpřístupní i cyklistům

Atraktivnější Slezská Harta se zpřístupní i cyklistům

17.10.2020

Slezská Harta neboli „Jesenické moře“ je jednou z největších českých přehrad. Rozléhá se na úpatí hor Nízkého Jeseníku a z elektrolodi, která ji od loňského roku brázdí, lze zahlédnout i 780 m vysoký kopec Velký Roudný, největší a nejzachovalejší stratovulkán v České republice.

Přehrada má bezpochyby velký turistický potenciál. Ještě atraktivnější se má stát díky dvěma vlajkovým projektům zahrnutým ve Strategii rozvoje Moravskoslezského kraje v prioritní oblasti Kulturnější a atraktivnější kraj. Jejich nositelem je Mikroregion Slezská Harta.

Cyklostezka Střecha Evropy při vodní nádrži Slezská Harta

Už nyní se kolem přehrady nachází lesní a polní cesty, které jsou využívány jako cyklotrasy, chybí jím však kvalitní zpevněný povrch. Navržená trasa cyklostezky povede co nejblíže k vodní hladině Slezské Harty a bude mít co nejmenší převýšení. Nové cyklotrasy mají navíc vzájemně propojit současnou síť. Kudy přesně povedou znázorňuje video.

Turistické zázemí pro Slezskou Hartu

U břehů Slezské Harty se chystá lepší zázemí i pro další turisty. V rámci projektu by se zde mělo vybudovat hygienické zázemí pro návštěvníky – toalety, sprchy, převlékárny, úschovny, veřejná tábořiště či kempy, veřejné pláže, občerstvení, půjčovny kol, lodiček a dalšího sportovního vybavení nebo rybářské základny.

Zároveň se bude rozvíjet lodní doprava, již nyní byl zahájen provoz elektrolodi s dvěma elektromotory, lithiovou baterií a solárními panely. O její provoz a veškerou lodní dopravu se stará svazek obcí Slezská Harta. Vzniknout zde mají i kvalitní přístaviště pro lodní dopravu nebo jachetní a veřejná kotviště.

Slezská Harta má své kouzlo za každého počasí

Kontakty