Novinky

Krajské kolo soutěže Vesnice roku 2024 je v plném proudu

Krajské kolo soutěže Vesnice roku 2024 je v plném proudu

27.05.2024

Prvních 8 obcí se představilo hodnotitelské komisi v půlce května. 11tičlennná komise složená ze zástupců obcí a ministerstev se věnovala těmto obcím: Litultovice, Staré Těchanovice, Spálov, Vražné, Hnojník, Vělopolí, Janovice a Smilovice.

Všechny obce se snažily ukázat to nejlepší v rámci občanské vybavenosti, komunitního života, péče o veřejná prostranství apod. Obce představily své další rozvojové projekty či inovativní nápady. Nelze vyjmenovat vše, co porotu uchvátilo, níže uvedený výčet si klade za cíl spíše seznámit čtenáře s čím vším se mohou naše obce pochlubit.

V Litultovicích mají bezvadně vymyšlené podrobné sledování energetických toků v rámci několika objektů městyse a pěti rodinných domů včetně výroby elektřiny pomocí fotovoltaické elektrárny. To umožňuje významné energetické úspory.

Ve Starých Těchanovicích, ač se jedná o nejmenší obec ze všech soutěžících obcí, jsou hrdí na svůj Guláš Fest, stejně jako na dechberoucí výhled z rozhledny Těchanovická vyhlídka.

Do Spálova se zase sjíždějí děti z širokého okolí za Montessori vzdělávacím programem. V místní ZŠ mají taky aktivní skautský oddíl, který dokonce obdržel vyznamenání od předsedy Senátu parlamentu ČR za záchranu lidského života.

V obci Vražné ukázkově pečují o odkaz významného rodáka J. G. Mendela a jeho rodný dům je celoročně využíván k různým společenským událostem.  V útulné místní základní škole se cítí „jako doma“ děti i učitelé.

V Hnojníku mají krásně opravený zámek a chystá se otevření kavárny. V Hnojníku umí namíchat skvělý drink, provést požární útok v rekordním čase, stejně jako zazpívat písničku, která chytí za srdce.

Do Vělopolí se vypravte, máte-li rádi koně, klid a krásnou přírodu. Projděte se kolem vysázených alejí a kochejte se výhledem na Javorový.

V Janovicích mají smělé plány do budoucna, od dostavby kanalizace přes vybudování kulturního areálu s pódiem. Už teď mají téměř dokončený domov pro starší občany s malometrážními bezbariérovými byty a provozují unikátní samoobslužnou prodejnu potravin.

Smilovice běhají. Ale neběhají jen tak pro radost. Společnými charitativními běhy taky pomáhají. A mají rádi otužování, dospělí Ponořiči vychovávají malé Otužínky. Sportcentrum, škola, knihovna i křesťanské společenství Karmel jsou místy živého komunitního dění. A nesmíme zapomenout na ovčí farmu Prokeš.

Kontakty