Moravskoslezský kraj otevírá nové možnosti pro univerzity, které chtějí posílit svůj výzkumný potenciál. V rámci Operačního programu Spravedlivá transformace mohou vysoké školy získat finance na zapojení zahraničních špičkových vědců nebo českých expertů s dlouhodobou zahraniční zkušeností. K dispozici je více než 93 milionů korun. 🌍🧑🔬
První úspěšná žádost? VŠB-TUO získala téměř 19 milionů
Prvním úspěšným žadatelem se stala VŠB – Technická univerzita Ostrava, která obdrží 18,7 milionu korun na minimálně dvouleté působení čtyř zahraničních výzkumníků. Ti nastoupí na postdoktorandské pozice a povedou vlastní týmy. Jejich výzkum posílí kvalitu a konkurenceschopnost univerzity nejen v Česku, ale i v mezinárodním měřítku.
„Na výzkumných projektech začnou při VŠB na postdoktorandských pozicích pracovat 4 zahraniční vědci. Podle podmínek dotačního programu se jedná o držitele ekvivalentu titulu Ph.D. Na univerzitě vytvoří výzkumné týmy, čímž významně posílí její excelenci. Zvyšování úrovně výzkumu na zdejších univerzitách může znamenat zásadní posun v rozvoji Moravskoslezského kraje. Je skvělé, že se univerzity do programu zapojují, mám informace, že připravují další žádosti, kromě VŠB má zájem do týmu vědce ze zahraničí zapojit i Ostravská a Slezská univerzita,“ sdělila 1. náměstkyně hejtmana Moravskoslezského kraje pro regionální rozvoj Šárka Šimoňáková a doplnila, že do programu se mohou zapojit i čeští vědci, podle dotačních podmínek ale musí mít minimálně roční zahraniční zkušenost buď v rámci doktorského studia nebo formou zaměstnání na zahraniční vědecké instituci.
Kdo do kraje míří? Výzkum kvantových technologií, materiálů i AI 💡
Do Moravskoslezského kraje dorazí čtyři výzkumníci z prestižních světových institucí:
🔹 Z Jagellonské univerzity v Krakově přijede odborník na kvantové technologie, který se zaměří na kvantovou korekci chyb a využije kvantový počítač VLQ v centru IT4Innovations.
🔹 Z Univerzity Thomase Jeffersona (USA) přichází expert na nové materiály – jeho tým bude pracovat na vývoji materiálů pro skladování vodíku a odstraňování škodlivin z prostředí.
🔹 Z Univerzity Sejong v Soulu (Jižní Korea) dorazí výzkumník využívající umělou inteligenci pro zvyšování energetické soběstačnosti a řízení alternativních zdrojů.
🔹 Z Cambridgeské univerzity (Velká Británie) přijíždí specialista na pokročilé kovové materiály. Jeho projekt cílí na průlomová řešení pro strojírenství, energetiku, automotive i nanotechnologie.
Program běží až do roku 2026 📅
Moravskoslezský kraj má pro tento program alokováno přes 93 milionů korun, přičemž univerzity mohou podávat žádosti až do 1. listopadu 2026. Finance lze využít na mzdu vědců a další související náklady během jejich dvou až tříletého působení.
„Do programu se mohou zapojit také čeští vědci, kteří mají alespoň roční zkušenost ze zahraničí – ať už v rámci doktorského studia, nebo zaměstnání na vědecké instituci,“ upřesnila náměstkyně Šimoňáková.