Členové Monitorovacího výboru OPST se seznámili s proměnou Karvinska

Vytvořit co nejvíce kvalitních rozvojových projektů a získat co nejvíce evropských peněz na jejich realizaci – to je cíl Moravskoslezského kraje. A daří se ho plnit. Kraj patří mezi nejúspěšnější regiony v čerpání evropských fondů v programovém období EU 2021–2027. Potvrdili to i vysocí evropští úředníci, kteří k nám do Karviné přijeli na výjezdní zasedání Monitorovacího výboru OP ST.

Členové Monitorovacího výboru OPST jednají v Karviné za účasti Evropské komise

V přepočtu na obyvatele zaujímá Moravskoslezský kraj v čerpání evropských peněz druhé místo. Evropské zdroje jsou klíčovou příležitostí k urychlení transformace a modernizace regionu, který se historicky potýkal s důsledky těžkého průmyslu a útlumu těžby uhlí. Díky více než 3 tisícům podpořených projektů za více než 35 miliard korun se daří postupně měnit podobu kraje. Finance směřují například do zlepšení kvality ovzduší, snižování energetické náročnosti budov, modernizace odborných učeben ve školách, zkvalitnění zdravotní a sociální péče či rozvoje veřejné dopravy a silniční infrastruktury. Velmi významná je podpora podnikání, zejména malých a středních firem, kterým evropské fondy pomáhají nejen s rozjezdem, ale i s inovacemi a expanzí na mezinárodní trhy.

„Za tímto úspěchem stojí systematická podpora projektové přípravy, kterou kraj poskytuje již od roku 2004. Podpořili jsme více než 650 projektů zaměřených na zpracování projektové dokumentace, což pomáhá obcím i dalším žadatelům být připraveni a úspěšně čerpat dostupné zdroje z evropských a národních programů. Díky této dlouhodobé podpoře se za dobu realizace programu do Moravskoslezského kraje podařilo získat a realizovat investice za téměř 4 miliardy korun,“ uvedla 1. náměstkyně hejtmana Moravskoslezského kraje Šárka Šimoňáková s tím, že velmi významnou roli hraje Operační program Spravedlivá transformace, jehož prostřednictvím už žadatelé z regionu získali téměř 14 miliard korun.

Díky němu se daří realizovat strategické a komplexní projekty, například nová vědecká knihovna v Ostravě – Černá kostka – Centrum digitalizace, vědy a inovací, revitalizace dolu Gabriela a vznik POHO Parku na Karvinsku, výzkumné projekty univerzit REFRESH a LERCO či novostavba ekonomické fakulty Slezské univerzity – CEPIS. Významná část prostředků směřuje i do revitalizace území po těžbě (např. revitalizace zámeckých koníren v Karviné či bývalého dolu Frenštát v Trojanovicích – CÉRKA), podpory vzdělávání a rozvoje podnikání.

Tento týden se v Petrovicích u Karviné konalo výjezdní zasedání Monitorovacího výboru OP ST, který sleduje plnění programu a schvaluje kritéria pro konkrétní výzvy. Mezi hlavní body jednání patřilo schválení výzvy na podporu oběhového hospodářství s alokací 250 milionů korun, která bude pro náš kraj vyhlášena na konci června. Byla také schválena výzva na podporu navazující projektové přípravy pro strategické projekty, které nestihly vstoupit do realizační fáze. V případě Moravskoslezského kraje jde o projekt Eden Silesia, jenž nyní získá podporu na dokončení projektové dokumentace.

Karvinsko je nejvíce postiženým územím po těžbě a stále platí, že by mu měla být věnována větší pozornost, i proto se Monitorovací výbor uskutečnil právě v Karviné. Členové zde navštívili také místa realizace projektu POHO Park Gabriela a CEPIS.

                                           

První náměstkyně hejtmana Šárka Šimoňáková na tomto plénu zdůraznila potřebu pokračování Fondu spravedlivé transformace. „Moravskoslezský kraj intenzivně vyjednává o pokračování Fondu spravedlivé transformace i po roce 2027. Tento nástroj je pro náš region zásadní pro dokončení rozsáhlých a systémových projektů, které vyžadují dlouhodobou a stabilní podporu. V tomto úsilí úzce spolupracujeme s dalšími evropskými uhelnými regiony, které sdílí stejné výzvy i cíle,“ konstatovala s tím, že v současnosti připravuje Moravskoslezský kraj dopis institucím EU ohledně potřeby pokračování Fondu, a připojuje se tak k deklaraci pěti polských uhelných regionů, jejímž společným cílem je zajistit pokračování Fondu spravedlivé transformace i v dalším programovém období.

Právě zástupci jedné z těchto institucí EU, konkrétně Evropské komise jsou součástí Monitorovacího výboru. Jednání se zúčastnil Pascal Boijmans za ředitelství pro regionální politiku (DG REGIO)„Bylo opravdu velmi pozitivní vidět příklady projektů, které míří k realizaci a které přispějí k rozvoji Moravskoslezského kraje. Určitě není náhoda, že se jedná o projekty, do kterých jsou zapojeny krajské organizace nebo místní univerzity,“ zhodnotil Pascal Boijmans.  

Jak by měl kraj vypadat do roku 2030?

Region se proměňuje, láká investory, podnikatele i mladé lidi. Co ještě potřebuje, aby se místním obyvatelům lépe žilo? A jak by měl vypadat do roku 2030? Napište nám, dejte o sobě vědět.