Novinky

Vše o Černé kostce: záznam z debaty v PLATO Ostrava

Vše o Černé kostce: záznam z debaty v PLATO Ostrava

04.11.2021

Černá kostka je jedním ze strategických projektů, které mají podpořit spravedlivou transformaci v Moravskoslezském kraji. Stane se centrem digitalizace, vědy a inovací. Svým zaměřením naplňuje vizi přechodu kraje „od coal mining k data mining“.

Nové sídlo Moravskoslezské vědecké knihovny v Ostravě nabídne služby moderní vzdělávací instituce, která bude vyvíjet a aplikovat inovace v oblasti knihovnictví a smart technologií. Bude centrem digitální transformace kultury regionu a garantem uchovávání průmyslového dědictví kraje v digitální podobě. Nové trendy a technologie budou odborné i laické veřejnosti představovány prostřednictvím kreativních vzdělávacích programů. Do aktivit bude výrazně zapojeno také environmentální vzdělávání, a to díky vzniku střediska klimatické osvěty a laboratoře obnovitelných zdrojů energie. Díky Černé kostce budou vytvořena nová pracovní místa a vzniknou akreditované kurzy pro nové typy kvalifikací související s digitalizací kultury.

Knihovna se zařadí mezi TOP knihovnická zařízení Evropy. Nabídne nejen digitalizaci knihovnického fondu Moravskoslezské vědecké knihovny v Ostravě, ale také další zajímavé novinky. V podzemí bude kromě parkoviště také makerspace dílna, tedy digitální pracoviště. V přízemí recepce s kavárnou a noční studovnou. V nadzemních patrech se pak střídají kompaktní regály s knihami a dalšími digitálními pracovišti, například 3D tiskárnami, knižními skenery, chybět nebudou ani výukoví roboti s možností rychlých vzdálených přístupů k elektronickým informačním databázím.

Záznam z debaty v PLATO Ostrava

Kontakty