Novinky

V Ostravě vzniká nový vědeckovýzkumný hub LERCO se špičkovými pracovišti

V Ostravě vzniká nový vědeckovýzkumný hub LERCO se špičkovými pracovišti

10.05.2022

Projekt LERCO – Life & Environment Research Center Ostrava počítá se vznikem špičkově vybaveného centra, ve kterém bude působit 8 excelentních výzkumných týmů zaměřujících se na pohyb a zdraví, experimentální chirurgii, výzkum terapie nádorových onemocnění nebo biomedicínu a regenerativní medicínu.

LERCO je jedním ze 13 transformačních projektů Moravskoslezského kraje, přehled všech naleznete zde. Transformační plán kraje si můžete prolistovat zde.

Kdo za projektem stojí?

Hlavním autorem projektu je Ostravská univerzita, která spolupracuje s Fakultní nemocnicí Ostrava, VŠB-TUO, zahraničními výzkumnými organizacemi i komerční sférou.

Vizualizace projektu LERCO, zdroj MS Stavby

Co přinese projekt obyvatelům a kraji?

Zvýšení kvality zdravotní péče i vzdělávání, nová pracovní místa, zvýšení atraktivity a inovačního potenciálu kraje. Součástí projektu bude mimo jiné nové špičkové vědecké centrum pro výzkum terapie nádorových onemocnění se zaměřením na vývoj nových technologií jak v léčbě onkologických pacientů, tak při jejich následné rekonvalescenci (rehabilitace se zapojením virtuální reality a umělé inteligence), což bude následně využitelné v běžné klinické praxi.

V neposlední řadě dojde ke zkrášlení veřejného prostoru. LERCO totiž vzniká na brownfieldu bývalé nemocnice, v plochách areálu Lékařské fakulty na ulici Syllabova v Ostravě-Vítkovicích. Kolem budovy budou vysázeny stromy, keře, přibydou lavičky a chodníky pro pěší. Objekt je součástí postupně obnovovaného areálu komunitního setkávání s parkem, tenisovými kurty nebo skateparkem.

8 vědeckých témat, na která se projekt LERCO zaměří

Jak nová budova reaguje na klimatické cíle?

Budova bude mít téměř nulovou spotřebu energie. Primárním zdrojem vytápění i chlazení bude geotermální energie z hlubinných vrtů získána pomocí tepelných čerpadel. Na fasádách budou stínící prvky osazené fotovoltaickými panely a počítá se také se zelenými střechami.

Nositel projektu: Ostravská univerzita
Celkové náklady: 1,8 mld. Kč
Přípravná fáze: 2021-2023

Realizační fáze: 2022-2028

Kontakty