Novinky

„S úctou k těžké práci.“ S ukončením těžby vstupuje projekt POHO2030 do nové etapy

„S úctou k těžké práci.“ S ukončením těžby vstupuje projekt POHO2030 do nové etapy

05.03.2021

Na začátku března zavřela společnost OKD doly Darkov a ČSA na Karvinsku. Momentálně již téměř všechny důlní areály v oblasti Karvinska spadají pod státní podnik DIAMO, jehož úkolem je zahlazovat následky hornické činnosti, odstraňovat staré environmentální zátěže a postupně tím zlepšovat kvalitu životního prostředí.

Už začátkem února se s ředitelem podniku DIAMO setkali zástupci Moravskoslezského kraje a společnosti MSID, aby se dohodli na společném partnerství. To by mělo vést k novému využití území zejména v areálech dolů a realizaci strategických projektů v území programu POHO2030.

MSID začne spolu s DIAMO připravovat proměnu důlních areálů, nejdříve se zaměří na doly Lazy a ČSA, následně doly Frenštát a Staříč. Prověří přitom potenciál projektů, mezi které patří i využití geotermální energie dolů, využití území pro zpracování odpadů, výroby energie z obnovitelných zdrojů i důlního plynu a další. „Nesmíme zapomenout na historii hornictví a těžkou práci tisíců havířů, ale musíme hledět i dopředu,“ napsali organizátoři projektu POHO2030.

Pohornickou krajinu Karvinska tvoří šedesát kilometrů čtverečních velká oblast rozléhající se mezi Karvinou, Orlovou a Havířovem, která byla v minulosti zasažena těžbou a těžkým průmyslem. Přesto v ní kraj vidí ohromný potenciál. Plánuje ji opět přivézt k životu a udělat z ní místo atraktivní pro obyvatele okolních měst, turisty i investory, a to v souladu s koncepcí POHO2030, na níž se společně s hlavním koordinátorem procesu, společností MSID, podílelo 30 renomovaných odborníků napříč obory.

Veřejnost na pohornické krajině oceňuje hlavně přírodu, považuje ji za oázu klidu a zeleně, vnímá ji také jako příležitost pro změnu image regionu. Vyplývá to z výsledků dotazníku, jež byl zpracován v průběhu léta a zapojilo se do něj přes 800 respondentů. Více informací k dotazníku na poho2030.cz/dotaznik/.

POHO2030 spolupracuje i s dalšími významnými partnery, například společností Impact Hub, se kterou připravuje pilotní projekty pro oživení prostoru důlních a průmyslových areálů s akceleračním programem.

Kontakty