Novinky

Nové krajské Muzeum nákladních automobilů TATRA přestavuje 80 vozů i Slovenskou strelu

Nové krajské Muzeum nákladních automobilů TATRA přestavuje 80 vozů i Slovenskou strelu

16.12.2021

Už měsíc má otevřeno nové krajské Muzeum nákladních automobilů TATRA. Svým návštěvníkům nabízí nejen osm desítek užitkových vozidel TATRA a další technické skvosty, ale i rozšířenou realitu a videomapping.

Expozice je rozdělena na 14 tematických celků. Od prvních užitkových, přes hasičské, vojenské, závodní, expediční až po současné stroje. K vidění zde jsou i historické motocykly Rybičkovy sbírky. Jedním z největších lákadel je rychlovlak Slovenská strela, který je národní kulturní památkou. Umístěn je v bezprostřední blízkosti muzea.

„Co se do budovy muzea nevešlo, mohou návštěvníci poznat v rozšířené realitě. Takto se seznámí s vnitřním interiérem vozu nebo s tím, jak funguje motor. Velký úspěch bude mít určitě řízení modelů aut, samozřejmě opět v rozšířené realitě. Malí i velcí návštěvníci si budou moci uličkami muzea projet třeba Tatrou 815 známou svou cestou kolem světa,“ prozradil náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro kulturu a památkovou péči Lukáš Curylo s tím, že nové muzeum se bude pyšnit jako jediné muzeum v republice celoplošným pokrytím rozšířenou realitou v tak velkém rozsahu. 

Nové Muzeum nákladních automobilů vyšlo na 171,1 milionu korun. Největší část nákladů, 105 milionů korun, pokryly peníze z Evropského fondu pro regionální rozvoj. Šest milionů přispěl stát, zbytek pokryl krajský rozpočet. Samotná stavba přišla na 141 a půl milionu korun, vybudování expozice stálo celkem 18,3 milionu, zbytek prostředků byl využit na interiéry a ostatní náklady.

Kontakty