Strategické projekty

stav realizace - přípravapříprava stav realizace - realizacerealizace stav realizace - dokončenodokončeno

MUSEum+

Nositel projektu: MUSEum+, p.o
Celkové způsobilé náklady: 1 335 059 188 Kč
Přípravná fáze: 2021-2023

Realizační fáze: 2024-2026
Zahájení provozu: 2027

MUSEum+ je národní muzejní instituce, která uchovává, prezentuje a interpretuje industriální dědictví. Zaměřuje se na oblast Moravskoslezského kraje, který chce jako výjimečný příklad průmyslové éry ukázat v evropských a globálních souvislostech.

Sídlem muzea budou vysoké pece 4 a 6 Vítkovických železáren, které se promění v muzeum podle návrhu architekta Josefa Pleskota. Expozice MUSEa+ se zaměří na uhlí jako zdroj energie, výrobu železa a oceli a jejich vliv na podobu civilizace, proměny lidské práce v minulosti, současnosti i budoucnosti a vliv průmyslu na životní prostředí. MUSEum+ již nyní vytváří svou sbírku a podílí se na mezinárodních výzkumných projektech.

Memorandum o vzniku muzea podepsali zástupci státu, kraje, Ostravy i Dolních Vítkovic v říjnu 2019.

Více informací o projektu: MUSEum+ (museum-plus.cz)

Otázky pro autory projektu

Ve které části Dolní oblasti Vítkovice bude projekt realizován a jak se tato lokalita promění?

Projekt si klade za cíl záchranu vysokých pecí 4 a 6 transformací na  industriální muzeum. Autorem návrhu konverze je architekt Josef Pleskot, který stojí za většinou dosavadních proměn v Dolní oblasti Vítkovice. Pro MUSEum+ navrhl řešení, které maximálně respektuje hodnoty národní kulturní památky. Většinu provozu muzea umísťuje do suterénu a do úrovně terénu pod odlévací halou. Díky tomu nebudou narušeny pohledy na vysoké pece jako dominanty Vítkovic i celé Ostravy a zároveň se zachová ráz odlévací haly i v interiéru. Z vnějšího pohledu a v rámci odlévací haly se tedy mnoho nezmění, ale v suterénu a pod odlévací halou budou provedeny v přiměřeném rozsahu vestavby pro potřeby nově vzniklého muzea.

Co bude součástí tohoto muzea, jaké expozice zde vzniknou?

MUSEum+ bude moderním industriálním muzeem, které se zaměří na minulost, současnost i budoucnost průmyslu a společnosti. Na příkladu Ostravy chce ukázat, jak průmysl proměňoval náš svět a jakými dalšími změnami prochází a bude procházet. Hlavními tématy jsou uhlí jako zdroj energie, ocel a její strategický význam, proměny lidské práce a vliv průmyslu na životní prostředí a klima a současné výzvy dekarbonizace.

Inspiraci na tento projekt jste získali v zahraniční? Můžete blíže popsat tuto dobrou praxi?

Fascinující muzea vznikly v řadě železáren i dalších průmyslových objektů po celé Evropě. Pro MUSEum+ jsou inspirativní Ruhrmuseum v Essenu, památka UNESCO Völklinger Hütte v Sársku, ale třeba taky Industriální muzeum v Chemnitz. Se všemi jsme v kontaktu a postupně je navštěvujeme. Inspirujeme se ale také institucemi jako je berlínské FUTUREUM, které výstavně tematizuje aktuální globální výzvy.

Jaký přínos a dopad bude mít projekt pro obyvatele Ostravy či pro celý MSK?

Jsme první státní muzeum, které bude mít po obnově vysokých pecí 4 a 6 sídlo v Ostravě. Svým industriálním zaměřením vhodně doplňujeme technická muzea v Praze a Brně. Ostrava navzdory své průmyslové minulosti dosud podobné muzeum neměla. Naší rolí bude nejen připomínat minulost, ale také posilovat a rozvíjet současnou identitu města a kraje. Nabídneme nová pracovní místa, budeme místem pro trávení volného času a další atraktivitou, která bude přitahovat do kraje tuzemské i zahraniční návštěvníky.

MUSEum+

Kontakty