Novinky

Místopředseda Evropské komise Frans Timmermans navštívil Moravskoslezský kraj

Místopředseda Evropské komise Frans Timmermans navštívil Moravskoslezský kraj

21.07.2021

Frans Timmermans, místopředseda Evropské komise, v sobotu navštívil Moravskoslezský kraj. U kulatého stolu společně s hejtmany, ministry, zástupci podniků, odborů i regionálních inovačních center debatoval o novém klimatickém balíčku Evropské unie Fit for 55, jehož cílem je snížit emise o 55 % do roku 2030.

Moravskoslezský kraj jakožto jeden ze tří českých uhelných regionů může z Evropské unie získat přes 18 miliard korun pro svůj rozvoj po ukončení těžby uhlí. Jeho transformaci by mělo podpořit 13 strategických projektů. Ty Timmermansovi představil hejtman kraje Ivo Vondrák v hale Gong v Dolní oblasti Vítkovic.

Vybrané strategické projekty jsou v souladu s novým balíčkem i Zelenou dohodou, pomohou snižovat emise, více využívat obnovitelné zdroje a zlepšovat kvalitu ovzduší v kraji.

Moravskoslezský kraj se chce po odklonu od uhlí zaměřit na tři klíčové pilíře – vzdělávání a výzkum, podporu malých a středních podniků a transformaci těžkého průmyslu. „Je třeba změnit náš region. Změnit ho od těžby uhlí na těžbu dat,“ uvádí k budoucnosti regionu Ivo Vondrák.

„Pocházím z místa, které má také průmyslovou historii. To, co tady vidím, je skvělý způsob, jak se k historii postavit,“ řekl při návštěvě areálu Dolní oblasti Frans Timmermans.

Kontakty