Novinky

Krajské kolo soutěže Vesnice roku pokračuje, konkurence je obrovská

Krajské kolo soutěže Vesnice roku pokračuje, konkurence je obrovská

07.06.2024

Dalších 10 obcí se představilo hodnotitelské komisi ve dnech 3. – 5. června 2024. 11tičlennná komise složená ze zástupců obcí a ministerstev se věnovala těmto obcím: Ostravice, Palkovice, Žabeň, Vřesina (u Ostravy), Bukovec, Dobratice, Dobrá, Střítež, Dívčí Hrad a Bolatice.

Všechny obce se snažily ukázat to nejlepší v rámci občanské vybavenosti, komunitního života, péče o veřejná prostranství apod. Obce představily své další rozvojové projekty či inovativní nápady. Nelze vyjmenovat vše, co porotu uchvátilo, níže uvedený výčet představuje směs dojmů a zajímavostí. Snad si čtenáři alespoň trochu utvoří představu, jak těžké bude rozhodnutí o vítězi. Všechny naše obce jsou totiž úžasné.

Ostravice

Malebná Ostravice, vklíněna mezi královnu Moravskoslezských Beskyd–Lysou horu a majestátní Smrk. Až tam se rozléhá zpěv malých zpěváků z Gruniku. Úchvatné výhledy jak od evangelického kostela, tak z dřevěného okna na protilehlé stráni. Ráj dřevěných soch a útulná galerie prezentují šikovné ruce místních umělců a řemeslníků. Pivko z Beskydského pivovárku má ten správný říz.

Palkovice

Zázraky na počkání. Nevěříte?
Je libo sjezdovku a hned vedle vinohrad? Umí!
Je libo motokros anebo radši dechovku? Umí!
Je libo moderní architekturu anebo ovečku na obláčku? Umí!!!
Tož zajeďte k nim… pobýt a pobačovat!!!

Žabeň

V Žabni nejsou žádní žabaři. V Žabni žijí pořádní žabáci–skokani. Mají na to skákání super moderní sportovní halu. A když už byli v tom budovatelském nadšení, tak k tomu přistavěli ještě parádní mateřskou školku a dětem na zahradu jurtu. Až z toho porotě zaskočily vynikající palačinky! A taky tam mají vzdělané seniory, navštěvují virtuální univerzitu třetího věku.

Vřesina

Krajské město za zády, ale zeleň a klídek jako někde na horách…Náves ještě nemají, ale mají vize, jak ji vybudovat. Tramvajová trať, kostel tvaru otevřené knihy, vodní skauti na Kačáku, fotbalové hřiště a tenisové kurty u Opusty, Dům zahrádkářů…na Vřesině to zkrátka žije. A komu by to bylo málo, může zavítat do Skalka Family Parku.

Bukovec

Něžná. Něžná dědina. V Bukovci na Vás dýchne něha, vřelost, a prostá lidská slušnost. Pracovitost jde vidět na každém kroku. Soudržná komunita v kulisách nádherné přírody. Tady lidé nežijí vedle sebe, ale spolu. A rádi. Srdcaři. Gorolé.

Dobratice

Dobratice rostou. A stále mají nápady na další rozvoj. Mezitím se však umí bavit v rozlehlém areálu TJ Dobratice, relaxovat a hrát si v přilehlém lesoparku, pořádat jarmarky, Selský den či se dojímat nad výstavou svatebních fotografií svých občanů.

Dobrá

V Dobré mají Dobrosad, nadšení a vize. Taky si rádi zasoutěží, třeba ve šprtci, v šachu nebo v judu. Z komína na ně koukají čápi, co to tam dole vyvádí.  To asi hasiči leští unikátní historické vozidlo.

Střítež

Průlet obcí americkým bourákem. Na skok na kafíčko se starostkou. Taneček na písničku od Pár Strun.  Miss Babča a Štramák roku. Smrt slimokum, ať žijou flancky! Držte si klobouky! Nebo z Vás budou placky! Mňam placky!

Dívčí Hrad

Osoblažsko. Na konci světa. Ale na špici s nápady a plány. Větrná elektrárna, budoucí rozhledna, sociální bydlení a překvapivý populační růst! To máte tak, když pan starosta umí vlastnoručně natočit zmrzlinu stejně bravurně jako napsat projekt do IROPu.

Bolatice

Jak by řekl Jára Cimrman: Jó, v Bolaticích, tam by chtěl žít každý! Nic tu nechybí. Skoro jako ve městě. Ale na rozdíl od města je tu spíše něco navíc: čisto, upravená zeleň, svébytný folklor, útulný domov pro seniory nebo příjemná plovárna.

Bukovec

Kontakty