Novinky

70 debat, 30 škol. Do rozvoje kraje se zapojili středoškoláci ze všech okresů

70 debat, 30 škol. Do rozvoje kraje se zapojili středoškoláci ze všech okresů

15.04.2019

Od Rýmařova po Příbor. O strategii rozvoje Moravskoslezského kraje diskutovali studenti třiceti krajských škol napříč regionem. Celkem se v rámci příprav strategického plánu #hrajeMSKrajem uskutečnilo přes 70 debat týkajících se rozvoje regionu očima středoškoláků.

Na setkáních se studenti seznámili s problémy a výzvami, které kraj v rámci strategie řeší. Sami potom navrhovali, jaký by kraj měl chtít být za deset let, do kterých oblastí by měl investovat a jaké by měl realizovat strategické projekty.

Jednou z krajských výzev je odchod mladých lidí do jiných regionů. Cílem besed bylo mimo jiné zjistit, z jakého důvodu mladí lidé odcházejí a jak by se pro ně kraj mohl stát atraktivnější. Studenti často vnímají negativně ovzduší a nedostatečnou nabídku příležitostí. Ocenili by také širší nabídku vysokoškolských oborů.

Naopak za pozitivní považují dostatek kulturních akcí a blízkost přírody. Kladně hodnotí i podmínky pro podnikání, kraj má potenciál pro uskutečňování nových nápadů a konkurence zde zatím podle nich není tak vysoká.

Kontakty