Chci získat dotaci

3 otázky: Propojenější a chytřejší kraj

Jak zvýšit udržitelnost dopravy v kraji? O rozvoji regionu si s námi tentokrát povídal garant pracovní skupiny Propojenější a chytřejší kraj Petr Macejka.

Co podle Vás v kraji opravdu dobře funguje a málo se o tom ví?

Velmi mne těší zavádění elektromobility v MHD. Zatímco před deseti lety to byly jen tramvaje a trolejbusy, dnes už jezdí v Havířově, Ostravě, Třinci, Karviné, Krnově a Frýdku-Místku elektrobusy. MHD v Novém Jičíně od roku 2017 zajišťují pouze elektrobusy. O poskytnutí dotace na nákup elektrobusů usiluje také Bruntál. V Opavě a Ostravě jezdí trolejbusy a parciální trolejbusy, které mohou fungovat jako elektrobus bez trolejí. Právě tento typ nabíjení baterií za jízdy má v MHD velký potenciál, protože nevyžaduje stavbu trolejí.

Co byste považoval za největší úspěch kraje v roce 2027?

Dopravní situace v našem kraji je vynikající, bohužel jsou emise CO2 z dopravy stále na vzestupu. Za největší úspěch bych proto považoval urychlení procesu zavádění elektromobility osobních vozidel a nízkouhlíkové dopravy v kraji vůbec. V současné době není podpora elektromobility dostatečná. Městům chybí peníze na výstavbu infrastruktury, což musí jít ruku v ruce s dekarbonizací regionu.

Jaké nejzajímavější konkrétní projekty by podle Vás nejvíce prospěly kraji?

Vodíková doprava a snižování emisí CO2. Připravuje se plnící vodíková stanice pro vodíkové autobusy na Hranečníku pod záštitou DPO Ostrava, který je lídrem v používání nových technologií. Je pravděpodobné, že stanici bude moct využívat pro příměstskou dopravu i Havířovsko. Právě pro delší linky, kde není vhodné využívat elektrobusy, je vodík jednou z hlavních alternativ.

Připravila Eliška Olšáková

Kdo je Petr Macejka?

Projektant a analytik v ostravské společnosti UDIMO zaměřující se na dopravní projektování, zejména na oblast silničního a městského dopravního inženýrství. Pracoval například na plánu udržitelné dopravy v Opavě, projektu Železničních uzlových měst na Vysočině nebo projektu cyklistické dopravy v Uherském Hradišti.

Kontakty