Chci získat dotaci

3 otázky: Atraktivnější a kulturnější kraj

Tři jednoduché otázky, tři krátké odpovědi. Ptáme se odborníků, jak vidí vývoj a budoucnost kraje. Tentokrát si s námi povídal garant pracovní skupiny Atraktivnější a kulturnější kraj Jiří Krist.

Co podle Vás v kraji opravdu dobře funguje a málo se o tom ví?

Pokud bych měl uvést jednu věc, je to spolupráce. Dobře tady spolupracují firmy s vedením kraje, dobře diskutují úřady, ORP, obce i spolky. Kraj se rychle posouvá dopředu, momentálně zažíváme období prosperity a růstu. Lidé se uklidnili a zjistili, že spolu nemusí válčit. Momentálně se velikostí a významem v republice musíme srovnávat s Jihomoravským krajem a Prahou, to je naše liga.

Co byste považoval za největší úspěch kraje v roce 2027?

Měli bychom se přiblížit na kulturní úrovni nejvyspělejším regionům České republiky. Když se řekne v širokém okolí, že jsme z Moravskoslezského kraje, není to úplně k chloubě, jsme symbolem „chacharů“, já bych se však této nálepky rád zbavil. Chtěl bych, aby obyvatel Moravskoslezského kraje byl symbolem noblesního kulturního člověka s širokým rozhledem, který si umí zachovat vtip a nadhled a je všude vítán.

Jaké nejzajímavější konkrétní projekty by podle Vás nejvíce prospěly kraji?

Velmi bych kraji přál, aby se za těch sedm let zbavil image uhelného kraje, a zároveň si uchoval image energického a energetického kraje. Mohli bychom být dál centrem, které zásobuje republiku energií, mohli bychom být centrem, které umí skladovat energii, měli bychom být centrem energetického výzkumu, překlopit ty špinavé uhlíkové technologie do čistých obnovitelných energií. To se dá stihnout za sedm let. Znamenalo by to velmi rychlé překlopení image ze špinavého uhelného regionu do čistého progresivního kraje budoucnosti.

Co se týče kulturní oblasti, každá malá akce by měla být zakořeněná, mít perfektní a intenzivní spolupráci s místními umělci a aktivisty, s místním děním, až do těch nejmenších obcí. Říkáme tomu moc malých projektů. Když je něčeho hodně a je to všude, tak to má sílu. Doufám, že nebudou existovat jen špičkové akce podporované krajem, které zapomínají na to, z čeho vzešly. Chtěl bych, aby špičkové události byly propojeny se svým podhoubím.

Připravila: Eliška Olšáková

Kdo je Jiří Krist?

Předseda spolku Národních sítí místních akčních skupin. Stál u zrodu a je předsedou Místní akční skupiny Opavsko. Koordinátor animačních činností, facilitátor. Zabývá se budoucností rozvoje venkova. Již deset let se pohybuje v neziskovém sektoru. Původně byl stavař, má blízko k energetice, ve volném čase se věnuje sadařství.

Kontakty