Novinky

Pohornická krajina je připravená znovu se probudit k životu

Pohornická krajina je připravená znovu se probudit k životu

27.08.2020

Šedesát kilometrů čtverečních velká oblast rozléhající se mezi Karvinou, Orlovou a Havířovem byla v minulosti zasažena těžbou a těžkým průmyslem. Přesto v ní kraj vidí ohromný potenciál. Plánuje ji opět přivézt k životu a udělat z ní místo atraktivní pro obyvatele okolních měst, turisty i investory.

Proměna jedinečného území pohornické krajiny Karvinska bude probíhat v souladu s koncepcí POHO2030, na které se společně s hlavním koordinátorem procesu, společností MSID, podílelo 30 renomovaných odborníků napříč obory. Na potřebě transformace oblasti se kromě vedení kraje shodli také primátoři měst, ředitelé klíčových firem a představitelé univerzit, kteří podepsali memorandum o spolupráci na obnově a rozvoji území.

„S některými partnery už jednáme o konkrétních projektech. Velké plány jsou například v okolí šikmého kostela v Karviné-Dolech. Má tam vzniknout single trail pro cyklisty, prostor pro parkour, jedná se také o novém návštěvnickém centru,“ odhalil některé z plánů hejtman kraje Ivo Vondrák. Již nyní dochází například k úpravám v okolí Karvinského moře, na kterých pracuje město Karviná.

„Celá oblast má jedinečný potenciál pro rozvoj cestovního ruchu. Chceme, aby sem začali lidé jezdit ve svém volném čase, aby tu třeba chtěli strávit odpoledne nebo i celý den. To pak přiláká další investory,“ řekl k projektu náměstek hejtmana Jan Krkoška.

Nedílnou součástí POHO2030 je také environmentální pilíř. V rámci procesu se počítá s odstraňováním ekologických zátěží a regenerací brownfieldů. Projekt má šanci být finančně podpořen i díky novému evropskému Fondu pro spravedlivou transformaci. Jednou z šesti prioritních oblastí krajské strategie #hrajeMSKrajem je #čistějí_a_zelenější_kraj, koncepce POHO2030 je příkladem konkrétního projektu, který má dosáhnout naplnění cílů v této oblasti.

Chci si prohlédnout další „zelené“ projekty kraje.

Chci si přečíst více o cílech v oblasti #čistější_a_zelenější_kraj.

Kontakty